Preskočiť na hlavný obsah

Slovensko: Veľký Choč

Veľký Choč


Dĺžka cesty 4,8 km. Stúpanie 942 m. Cesta nahor: do 3 h (podľa kondície)


Veľký Choč je so svojou výškou 1 6011 m.n.m. najvyšším vrchom Chočských vrchov (Chočské vrchy sa delia na tri časti: Choč - západná časť, Sielnické vrchy -stred a Prosečné - východná časť). 


Na túru som vytiahla mamu s bratom, aby sa trošku prešli :) pre nich to bolo naozaj náročné, keďže nechodia na túry tak často. Vyrazili sme tedaValaská Dubová, ale na Veľký Choč sa dostanete aj z iných obcí, v ktorých začínajú turistické značky, a to konkrétne: Lisková
                                                                Likavka (Ružomberok)
                                                                Vyšný Kubín
                                                                Jasenová
                                                                Lúčky


My sme si teda zvolili trasu z Valaskej Dubovej (modrá značka) - Stredná Poľana (napojenie sa na zelenú) - Veľký Choč.

                 


Túra bola celkom náročná, strmá. Zo začiatku bol terén lesnatý, vo vyšších polohách sa už nachádzali lúky a kosodrevina a na samom vrchu už bol terén skalnatý, na niektorých miestach zaistený reťazami. Po 3 hodinovej ceste nahor, to naozaj stálo za to!


Prekrásne výhľady na okolie, počasie síce v ten deň nebolo najkrajšie a sem tam pod nami boli oblaky, ale aj tak krása. :)




Výhľad spod Choča

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Slovensko: Bojnice

Bojnice. Mestečko s podľa mňa najkrajším hradom na Slovensku. :)  Určite sa ho oplatí navštíviť prvú nedeľu v mesiaci, kedy je hrad ZADARMO. No odporúčam tam byť už aspoň o 9:30h, aby ste sa vyhli veľkým zástupom. Prehliadky začínajú o 10:00h, my sme dorazili o 11:00h a do hradu sme sa dostali o 2h neskôr. :/ Prehliadka bola skrátená a ešte sme vychytali sprievodkyňu, ktorá toho aj tak moc povedať nevedela. Takže pol dňa sme stratili vďaka hradu a tak sme nestihli Bojnickú ZOO. Ale stihli sme ísť na rozhľadňu, ktorá je podľa mňa zbytočne predražená, kvôli pár minútam prechádzky je vstupné 8€/osoba. Ceny reštaurácii sú tu tiež pomerne vysoké. Po ceste na hrad sme stretávali mladých ľudí prezlečených v typickom odeve pre dobu minulú s vtáčikmi na ruke. Buď so sovičkami, ktoré si môžte pohladiť, alebo dokonca dať na ruku, alebo s malými jastrabmi.  

Súľov a zraková pyramída

Ahoj :) po dlhšom čase sa opäť ozývam a tentokrát s článkom zo Slovenska o Súľove. Ak teda uvažujete o ľahšej turistike, Súľov je dobrý nápad. Odporúčam ísť najprv k zrakovej pyramíde, ku ktorej je to len 15 minút od centra dediny Súľov - Hradná, kde štartovací bod je od Jednoty. Najlepšie je ísť k pyramíde cez týždeň, keď tam nie je toľko ľudí, lebo cez víkend tam je zástup, ktorý sa chce fotiť a všetci sú nervózny pokiaľ sa fotíš viac ako dve minúty. :) Od pyramídy sme sa vrátili na veľké parkovisko, ktoré sme obchádzali keď sme išli k pyramíde. Odtiaľ vedie viacero turistických trás, stačí si vybrať. My sme si vybrali tú najkratšiu a to k zrúcanine hradu Súľov, cesta bola celkom náročná miestami po kĺzavých kameňoch. No na vrchole bolo vidieť krásne výhľady. :)